Mozyrz, BikeFest, 7-9 lipca 2007
Jurij Nesterenko
Muzyk / Pisarz
„Wielkie manewry”
Mińsk, Pałac Kultury MTZ, 28-29 czerwca 2001 r

Nazywano go wielkim metropolitalnym festiwalem rockowym, który stał się finałem serii eliminacyjnych „Rock Maneuvers”, odbywających się w drugiej połowie 2000 roku - pierwszej połowie 2001 roku w mińskiej „Rock Cafe”. Rock League pod przewodnictwem Igora Żukowskiego podjęła się zorganizowania tak pracochłonnego i długiego procesu.
Comiesięczne imprezy (rodzaj wstępnych mini-festiwali, na których wyłaniani są kandydaci do finału) odbywały się pod nazwami odpowiadającymi stylowi ich muzyki. Na przykład „Manewry metalowe”, „Manewry punkowe”, „Manewry ludowe”, „Manewry bluesowe” itp. Wyboru dokonano w drodze głosowania publiczności.
Grupa White Night Blues zgodnie z logiką rozwoju wydarzeń okazała się podążać w bluesowym kierunku, którego potrzebowali. Debiutując na jednym z połączonych koncertów w Rock Cafe we wrześniu 2000 roku, już w październiku WNB zostało laureatami Blues Rock Maneuvers.
Nawiasem mówiąc, wrześniowy koncert był debiutem zespołu w stolicy – muzycy nigdy wcześniej nie grali w Mińsku. Było to bardzo przydatne doświadczenie, gdyż poziom występów kapel rockowych w stolicy znacznie przewyższał średnią krajową – dotyczyło to zarówno lokalnych muzyków, jak i gości (więcej o występach w Rock Cafe zob. Sekcja historii). Było więc kogo słuchać, było co oglądać i oczywiście zaczęły się znajomości z kolegami z różnych miast.
Na jesiennej selekcji „White Night Blues” wystąpili w następujący sposób: Alexander Shilin na basie, Stepan Bobkov na perkusji, Yuri Nesterenko pozostał na gitarze i wokalu . Jednak po ten skład wygrał w swojej nominacji, pod koniec roku sekcja rytmiczna w ilości „obu-dwóch” opuściła grupę razem. Rok później Shilin i Bobkov ponownie połączyli siły z Nesterenko w jego równoległym projekcie Nestor Band (później Nestary Band) z WNB. Ale na okres początku 2001 roku lider "White Night Blues" musiał szukać innego basisty i perkusisty, który wystąpiłby w finale wspaniałej akcji rockowej wymyślonej przez "Rock Liga".
Na basie okazał się muzyk sesyjny z grupy „Egoist” Valery Padukov. Miejsce za perkusją zajął Aleksey Polovchenya (który jednocześnie próbował swoich sił jako perkusista w ludowym projekcie swojego brata Andreya Polovchenya pod nazwą "Free Art District").
Ponad trzydzieści zespołów wystąpiło na dwóch scenach podczas pełnych festiwalowych dni. Finaliści na Dużej Scenie Sali Koncertowej. A na Małej Scenie („Rock Cafe”, piętro niżej) – grupy, które wcześniej brały udział w koncertach i wydarzeniach Rock League.
Jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia, ale mimo to przetrwały.
Na festiwalowej scenie 29.06.2001
.jpg)
.jpg)
Walerij Padukow
.jpg)
White Night Blues w ulubionym formacie trio (bas, perkusja, gitara-wokal). Alexey Polovchenya na perkusji.
_JPG.jpg)
Alexey Polovchenya na dużej scenie w ramach O.S.I. (między liderem grupy (w środku) a flecistką (po lewej) gra na perkusji).
.jpg)
W „Rock League” wszystko było poważne - gratulacje, wręczenie pamiątkowych dyplomów - ogólnie „wszystko jak ludzie”))).
.jpg)
Z Igorem Żukowskim w centrum prasowym festiwalu Wielkie Manewry w Pałacu Kultury MTZ.
.jpg)
O możliwości przyszłej współpracy z Siergiejem Truchanowiczem, ówczesnym gitarzystą grupy Krama, rozmawiamy w parku przed ośrodkiem rekreacyjnym MTZ (za miesiąc White Night Blues wystąpią na koncercie z Kramą w Bełyniczach, zob. sekcja historii, aby uzyskać więcej informacji).
.jpg)
Po festiwalowych występach w foyer DC MTZ z Sashą Kamlyuk - po lewej w pomarańczowej koszulce - niesamowitym gitarzystą grupy Egoist. W przyszłości nagramy z nim wiele dobrych piosenek („Neba Vocal”, „Babylon Syndrome”, „Adkazhy” itp.). Po prawej Yura Evseev to przyjaciel White Night Blues, który wielokrotnie pomagał w zakwaterowaniu, podróży, zakwaterowaniu i innych sprawach.
.jpg)
Do historii pozostały kolekcjonerskie rarytasy - odznaka festiwalowa, odznaka, program itp.
.jpg)
plakat festiwalu.

U góry: Bedlam (Mohylew), Splenetic (Mińsk); u dołu: Killkitau (Mińsk), Atomi (Mińsk). Zdjęcie Lokiego.

Powyżej: Jazzgrover (Mińsk), TT-34 (Gomel); u dołu: Gaer (Mińsk), Papenkins Band (Mińsk). Zdjęcie Lokiego.

Od góry do dołu: Piotruś Pan (Orsza), Wzniesienie pionowe (Mińsk), Dzielnica Wolnej Sztuki (Mohylew). Zdjęcie Lokiego.

Po lewej: Morbid Victory (Mińsk); u góry po prawej: Samprocess (Mińsk); u dołu po prawej: Żniuw (Mińsk). Zdjęcie Lokiego.
.jpg)
Harmonogram Festiwalu
Przyłączonywywiad z Igorem Żukowskim, wręczone przez niego w przeddzień festiwalu Wielkie Manewry korespondentowi Gazety Muzycznej.
.jpg)
.jpg)